05 Ocak 2020, 00:47 - 
HAKKIN VE HALKIN EN ÇOK ÖVDÜĞÜ İNSAN

HAKKIN VE HALKIN EN ÇOK ÖVDÜĞÜ İNSAN

Osmanlı zamanında gönüller sultanının doğumuna verilen öneme binaen, âdi suçlardan mahkûm edilenlerden cezasının üçte birini çekenler, mevlid kandiline hürmeten ve şefaat ümidiyle padişah tarafından affedilirmiş.

Mevlid kelimesi doğum anlamına gelir. “Mevlid-i nebi” ise Hz. Muhammed Mustafa Sallâllahü Aleyhi ve Sellem Efendimiz’in doğumu veya doğum günü demektir.

Mevlid deyince akıllara Süleyman Çelebi gelir. Süleyman Çelebi, “Vesîletü’n-Necât” (Kurtuluş Sebebi) isimli kitabında, doğumundan ölümüne kadar Efendimizi şiir/kaside diliyle anlatmıştır. Bu güzel kaside, Milletimiz arasında çok rağbet görmüş, mübarek gecelerde okunmuştur.

Osmanlı zamanında gönüller sultanının doğumuna verilen öneme binaen, âdi suçlardan mahkûm edilenlerden cezasının üçte birini çekenler, mevlid kandiline hürmeten ve şefaat ümidiyle padişah tarafından affedilirmiş. Yani Osmanlı döneminde Peygamberimiz’in doğum günü sadece özgür insanlar için değil, hapishanedeki mahkûmlar için de tutsaklıktan kurtulmak, özgür olmak için hasretle beklenen bir bayrammış. Merak edenler Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün sitesine girip “06/R/1323 (Hicri) / Dosya no: 967 /  Gömlek No: 26 / Fon Kodu: DH.MK.T.” künyesiyle kayıtlı bu bilgiyi kontrol edebilir.

İnsanlığa İslam’ı tebliğ eden, hakkı ve hakikati öğreten, dünya ve ahiret saadetine giden yolda rehberlik edip her haliyle en güzel örneğimiz olan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü yani Mevlid Kandli. Bizleri özü güzel, sözü güzel son Peygambere ümmet olmakla şereflendiren Yüce Rabbimize hamdü senalar olsun. Peygamber Efendimize, âline ve ashabına salât ve selâm olsun.

Peygamber efendimiz 20 Nisan 571 (Rebîu’l-evvel aynın 12. gecesi)  yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir.  Efendimiz’in anneciği Âmine Hatun, gördüğü rüyayı kayınpederi Abdülmuttalip’e anlatmış ve Abdülmuttalip torununu kucağına alıp Kâbe’ye götürerek, Allah’a şükretmiş ve ona, “en çok övülmüş, övülecek özellikleri çok olan, en çok arzu edilmiş” anlamında “Muhammed” adını vermiştir. O, torununun doğumu şerefine verdiği bir ziyafette: “Ona Muhammed adını verdim; dilerim ki gökyüzünde Hakk (Allah), yeryüzünde halk onu pek çok övsün” demiştir.

Efendimiz aleyhisselam, Allah’a ve ahiret gününe iman eden ve Rabbini çokça zikreden müminlerin en güzel örneği, önderi ve rehberidir. (Ahzab-21) O, birilerinin kahramanları gibi Kaf Dağı’nın ardında yaşayan bir masal kahramanı değil biz gibidir yani içimizden biridir.

O, Allah’ın mesajını kullarına anlatan, yaşayan ve ayrıntılarıyla açıklayandır. “Siz ateşe düşmek istiyorsunuz, Ben ise kuşaklarınızdan tutup sizi korumaya çalışıyorum.” diyendir. O, kendisine taş atanlara, dişlerini kıranlara ve işkence edenlere bile hayr dua eden, onların bağışlanması için geceleri gözyaşı dökendir.

O, müminlerden biri, sıkıntıya uğradığında üzülen, bizim için endişe eden, bize şefkat ve merhamet eden ve de doğru yolu gösterendir. O, “Ben sizin babanız gibiyim.” diyerek bizi kendisinden ayırmayandır. O, babasını hiç görememiş bir yetimdir. O, annesini çölün ıssız bir köşesine defnetmek zorunda kalan ve henüz altı yaşında öksüz kalmış bir çocuktur. O, dağlarda koyun güden kimsesiz bir çobandır.

O, ümmetinin geleceği için Mekke ile Medine arası 473 kilometrelik mesafeyi gece gündüz deve sırtında kat ederek gidendir. O, mescit inşası için omzunda kerpiç taşıyan, açlığa dayanabilmek için midesine taş bağlayandır.

O, etrafındaki onca kötülük ve çirkinliklerden kendisini koruyabilen, bataklığın ortasında tertemiz kalabilen ve sıfatı “El Emin” olan erdemli bir gençtir.

O, Allah’ın üzerine yemin ettiği yüce hayatın sahibi, ilâhî kelâmın ete kemiğe bürünmüş halidir. O’nu sevmek, O’na tâbi olmak, O’nun davasını anlayabilmek; O’nun hayatını en ayrıntılı şekilde öğrenmek ve öğrendiklerimizi de hayatımıza tatbik etmekle mümkündür.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas)’nin doğum günü, biz müminler için müstesna bir gündür veya öyle olmalıdır. Her Mevlid Kandili’nde biraz daha tazelenmeliyiz. Unutmayalım ki Resûl-i Ekrem’i örnek aldığımız ölçüde imanımız, insanlığımız ve toplumumuz özlediği güzel günlere kavuşacaktır. İşte o zaman Peygamber Efendimizin mevlidi, hepimizin dünyasında gerçek anlamda yeniden doğuş olacaktır. Güneş bir mızrak boyu yaklaşıp da insanların beyinleri fokur fokur kaynamaya başladığı o gün (mahşer meydanında) O’nun mübarek “Livaü’l-Hamd” sancağı altında toplanan insanlardan olabilmek ne büyük bir bahtiyarlıktır. Rabbim o kutlu sancağın altında toplananlardan olmayı cümlemize nasip eylesin.

Bu vesileyle Mevlid Kandili’nin, insanlığın kurtuluşuna, coğrafyamızda akmakta olan kan ve gözyaşının dinmesine vesile olmasını Yüce Rabbim’den niyaz ederim.

 

SEVGİLİ PEYGAMBERİM İÇİN NAÇİZANE NAAT’IM

Eyyy Hira dağında Cebrail tarafından vahiy ile mucize yaşayan âlemlerin Sultanı,

571 yılında dünyaya teşrifinle aydınlattın zulümle kararmış cihanı.

 

Âlemlere rahmet olarak gönderdi Rabbim, seni bize eyyy kutlu Nebi,

Aradan geçen 1448 yıla rağmen, sünnetinle yaşatıyoruz yüreğimizde Sen’i.

 

Din nasihattir diyerek bizlere bıraktın kutlu emaneti,

Sahabe seninle gördü, senden öğrendi, seninle yaşadı İslâmiyeti.

 

Selâtü selâm sana ve âlinin üzerine olsun, eyyy gönüllerimizin sultanı,

Sana minnettarım çünkü sen, örnek hayatınla aydınlattın hem ahretimi hem dünyamı.

 

Zulmün zirve yaptığı günümüz dünyası, senin sevgi dolu, barış dolu mesajlarına muhtaç,

Yalvarıyorum ey nebi! liva-ül hamd sancağın altında bana da küçücük de olsa bir yer aç.

 

 Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, Arakan’da, Mısır’da... kadınlara, çocuklara, kısaca inananlara zulüm var,

 Kara bulutları dağıtıp hayatı bahara döndüren Peygamberim; o kardeşlerime de ol yâr.

 

Senin sevginle doldurmaya çalıştığım yüreğimin sesini duy! eyyy sevgililer sevgilisi canım Muhammed,

Efendimizin doğum günü anısına sallu alâ resulina Muhammed.

 

Allahümme salli alâ, seyyidina, muhammedin innebiyyil ümmiyyi  ve alâ, alihi ve sahbihi ve sellim…

Esselatü vesselâmü aleyke ya RASULALLAH
Esselatü vesselamü aleyke ya HABİBALLAH
Esselâtü vesselâmü aleyke ya seyyidel evveline vel'ahirinYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İMANI DOĞRU OLAN, EN BÜYÜK ZENGİNDİR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kâinât’ın Efendisi (s.a.v.) Bu Âlemde Cân İdi Hz. Fâtımada (r.anhâ) Cânda Cânân İdi Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim